This morning the Australian Olympic Committee announced the Australian Winter Olympic team and we are more than stoked with the outcome. The best news is seeing three of our fave Aussie snowboarders on the list.

Biggest gratz to Belle Brockhoff, Emily Arthur and Jarryd Hughes – soooooo stoked for you guys, as we are for the rest of the team. While we are a little snowboarding bias you will find the complete team list down below and we wish nothing but the best for the Australian team at the upcoming Olympics.

For our interview with Belle Brockhoff – click HERE.

Belle Brockhoff Australian Boardercross Snowboarder image

 

THE SNOWBOARDERS:

Emily Arthur – snowboard (halfpipe)
Holly Crawford – snowboard (halfpipe)
Nate Johnstone – snowboard (halfpipe)
Scott James – snowboard (halfpipe)
Kent Callister – snowboard (halfpipe)
Jessica Rich – snowboard (slopestyle/big air)
Tess Coady – snowboard (slopestyle/big air)
Jarryd Hughes – snowboard (cross)
Adam Lambert – snowboard (cross)
Alex Pullin – snowboard (cross)
Cameron Bolton – snowboard (cross)
Belle Brockhoff – snowboard (cross)

For our interview with Emily Arthur – click HERE.

Emily Arthur snowboarder image

 

THE TEAM:

The best credentialed overall Australian Winter Olympic team will be heading to PyeongChang to commence competing in two weeks. The team will be led by World Champs Britt Cox (Skiing Moguls) and Scotty James (general epic haflpipe wizz). Jarryd, Emily and Belle are all through but Belle must pass a medical to compete as she is currently returning from a late-2017 injury.

World #1 Snowboard Cross Alex Pullin will (of course) be on the team as will regular podium placer Cam Bolton. Holly Crawford will be representing for her 4TH OLYMPICS!!! What an achievement – kick some kid ass Holly!! Kent Callister and Nathan Johnstone will be making their second Winter Olympics and hoping to better their amazing 9th and 13th places (respectively) in Sochi 2014.

Sadly Snowboarding Queen Torah Bright missed qualifying but the team will do her proud!

Rounding out the strongest team will be Tess Coady and Jessica Rich who will both be competing in Slopestyle and Big Air and last, but nowhere least, Adam Lambert giving Jarryd, Chumpy and Cam a run for their money in the boardercross.

For our interview with Jarryd Hughes – click HERE.

Jarryd Hughes

 

Australia’s full 2018 Olympic team:

Greta Small – alpine skiing (super-G, super combined, downhill, giant slalom, slalom)
Dominic Demschar – alpine skiing (giant slalom, slalom)
Lachlan James Reidy – bobsleigh (4-man)
Hayden Thomas Smith – bobsleigh (4-man)
David Mari – bobsleigh (4-man, 2-man)
Lucas Mata – bobsleigh (4-man, 2-man)
Barbara Jezersek – cross-country skiing (15km skiathlon, 10km freestyle, team sprint, 30km classic)
Callum Watson – cross-country skiing (15km skiathlon, classic sprint, 10km freestyle, team sprint, 30km classic)
Phillip Bellingham – cross-country skiing (classic sprint, 15km freestyle, team sprint, 30km classic)
Jessica Yeaton – cross-country skiing (30km skiathlon, classic sprint, 15km freestyle, team sprint)
Ekaterina Alexandrovskaya – figure skating (pair)
Harley Windsor – figure skating (pair)
Kailani Craine – figure skating (women’s)
Brendan James Kerry – figure skating (men’s)
Laura Peel – freestyle skiing (aerials)
Danielle Scott – freestyle skiing (aerials)
Samantha Wells – freestyle skiing (aerials)
Lydia Lassila – freestyle skiing (aerials)
David Morris – freestyle skiing (aerials)
Matt Graham – freestyle skiing (mogul)
Madii Himbury – freestyle skiing (mogul)
Jakara Anthony – freestyle skiing (mogul)
Britt Cox – freestyle skiing (mogul)
Claudia Gueli – freestyle skiing (mogul)
Brodie Summers – freestyle skiing (mogul)
Sami Kennedy-Sim – freestyle skiing (ski cross)
Russell Henshaw – freestyle skiing (slopestyle)
Alexander Ferlazzo – luge
Deanna Lockett – short track skating (1000m, 1500m)
Andy Jung – short track skating (500m, 1500m)
John Farrow – skeleton (men’s)
Jaclyn Narracott – skeleton (women’s)
Emily Arthur – snowboard (halfpipe)
Holly Crawford – snowboard (halfpipe)
Nate Johnstone – snowboard (halfpipe)
Scott James – snowboard (halfpipe)
Kent Callister – snowboard (halfpipe)
Jessica Rich – snowboard (slopestyle/big air)
Tess Coady – snowboard (slopestyle/big air)
Jarryd Hughes – snowboard (cross)
Adam Lambert – snowboard (cross)
Alex Pullin – snowboard (cross)
Cameron Bolton – snowboard (cross)
Belle Brockhoff – snowboard (cross)
Daniel Greig – speed skating (500m, 1000m)

AUSSIE AUSSIE AUSSIE!!!